Dimecres 30 de gener del 2019, Sala Prat de la Riba 

14H30: Acollida i Presentacions.

 Moderadora : M. Camiade – Catedràtica – Institut d’Estudis Catalans (IEC), Delegada a Perpinyà

  • Benvinguda de Sr. Joandomènec Ros, President de l’Institut d’Estudis Catalans (IEC)
  • Presentacions de les Universitats pels directors de Màster 2 .
  • Piquemal Consul General de França a Barcelona
  • Presentació de la Màster-Class: context, objectius i perspectives.

 

16H00: 1a exposat dels treballs preparatoris de cada Màster

Moderador: R. Botteghi – Enginyer Territorial Honorari – Ex-catedràtic Universitat ICM, Marsella

Mètode:

  • El tema « Diplomàcia territorial i innovació » es desenvoluparà pels estudiants dels Màster 2.
  • Des de principi de l’any universitari fins a finals de desembre, cada Màster va treballar en un dels temes.
  • Les presentacions (resum sintètic, en anglès) es podran llegir en línia.
  • Tots els participants hauran de conèixer el contingut del web abans la Màster-Class.

Format:

Els estudiants de Màster 2 presentaran (15mn) la síntesi dels treballs i un debat s’obrirà amb tots els participants.

20H30: Tria dels temes transversals en « intermàsters » i creació dels “equips ”

Moderadors: M. Camiade et R. Botteghi

21H: Pica Pica al pati de l’IEC

Dijous 31 de gener del 2019 Sala Nicolau d’Olwer, sala Pi i Sunyer, Sala Pere i Joan Coromines

9H30 – 15H30

 A/ Estudiants

Treball dels grups « intermàsters »

B/ Professors / doctorands / convidats

Un programa específic en procés amb la constitució d’un ventall de «grans testimonis» (professors i professionals presents).

Sala Prat de la Riba

15H30: Presentacions dels treballs de grups «intermàster»

Després de cada presentació un temps d’intercanvis tindrà lloc amb presència dels  grans testimonis

 19H30 : Catalunya : conferència-débat

Albert Carreras Catedràtic d’història i Institucions econòmiques, Universitat Pompeu Fabra, Barcelona, membre de l’IEC.

20H30: Sopar

Divendres 1 de febrer del 2019, Sala Prat de la Riba

 

10H30:  Taules rodones i temps d’intercanvis

1a Taula rodona:

 Innovaciól i diplomàcia territorial: quines evolucions dels models locals i Estats-nació? El futur es pot inventat a Europa, a la Mediterrània? Quines perspectives?

Entre imaginaris i narracions col·lectives, identitats, ciutadania nacional i europea, autonomisme, separatisme i populisme, experimentació i diferenciació jurídica, globalització i digitalització.

Moderadors: Bernard Valero, Ambaixador, Director general de l’AVITEM (Agence Villes et Territoires Méditerranéens) – Marsella

                      Sylvain Schirmann , Catedràtic en història contemporània, IEP- Universitat d’Estrasburg

Participants:

Enric Bayó, Cap del servei Innovació del departament Acció, Generalitat de Catalunya

  1. Strangis*, Secretari executiu de la Comissió Intermediterrània – Delegació de la CRPM (Conferència de les Regions Ultraperifèriques Marítims en Espanya) Barcelona
  2. Tozzi Maria Dina, Regió Toscana – Florència

10H50- 11H10:  Pausa

2a Taula rodona

Conflictes i modernitat de la trobada: parets i ponts: condicions del diàleg per a la cooperació euromediterrània i descentralitzada? Quines construccions de «béns comuns»?

Entre desenvolupament econòmic i social, migracions i mobilitats, canvi climàtic i possible diàleg cultural, quins llocs pels ens territorials, quins papers per la diplomàcia dels territoris i quines perspectives?, cap al « Sommet des 2 rives » …

Moderadors: R. Botteghi/ Maria Corominas Piulats, professora UAB, presidenta Secció Filosofia i Ciències Socials IEC

Participants:

UPM*, Unió per la Mediterrània – Barcelona

Daniel Schlosser, Conseller Ensenyament superior i recerca, Delegació interministerial a la Mediterrània – Ministeri de l’Europa i dels Afers Estrangers (MEAE) – París

  1. Roucou, Director del Pol d’estudis i recerca islamocristiana, i del projecte « Maison de  la Sagesse », Institut Catòlica de la Mediterrània (ICM) Marsella Dra Blanca Vilà, Catedràtica de dret internacional privat, UAB

12H30: Temps de relectura et d’avaluació – Mirada pluridisciplinària

Moderadors: M. Camiade et R. Botteghi

13H30: Final de la 7ena Master class